Podologs

 Latviski По русский

Ieaudzis nags, tā cēloņi, simptomi, profilakse


    Viena no biežāk sastopamajām sūdzībām, pacientam vēršoties pie podologa, ir ieaudzis nags. Pēc „British Columbia association of podiatrists" datiem ieauguši nagi ir 3. vietā no 10 visbiežāk sastopamajām pēdu un nagu problēmām. Sievietēm šī problēma ir sastopama 1,5 reizes biežāk nekā vīriešiem. Bieži vien arī bērniem ieaudzis nags sagādā nepatikšanas.

      Ieaudzis nags (unguis incarnatus) - naga plātnītes sānmalas iespiešanās zem naga valnīša vai naga valnītī, radot tur iekaisumu - paronīhiju, kas ir ar izteiktu apsārtumu, tūsku, lokālām sāpēm, paaugstinātu temperatūru. Ieaudzis nags - onikriptoze ir nekaitīgu ādas mikrobu izraisīts naga un tam piegulošo apkārtējo saistaudu iekaisums, kas parasti izveidojas kājas īkšķī, visbiežāk ieaug ārējā malā.


      Ieaugušie nagi sagādā ļoti daudz problēmu. Cilvēki nevar valkāt izvēlētos apavus, pavadīt ilgāku laiku uz kājām, jo ieaugušie nagi izraisa stipras sāpes, traumē mīkstos audus, provocējot iekaisumu, kas var būt par iemeslu paronīhijai. Pie smagākām formām līdz pat flegmonai, pirkstu falangu osteomelītam un sepsim. Minētos patoloģiskos procesus nepieciešams savlaicīgi ārstēt.

      Pacienti bieži vien mēģina cīnīties ar šo problēmu saviem spēkiem mājas apstākļos. Tiek pielietoti nepiemēroti medikamenti, kuri pastiprina ādas kairinājumu, kā rezultātā, iekaisuma process strauji progresē radot ļoti stipras sāpes, palīdzība tiek meklēta pie speciālista. Ļoti svarīgi ir savlaicīgi meklēt palīdzību, sevišķi diabēta pacientiem, kuriem pastāv liels pēdu amputāciju risks, kas saistīts ar pēdu bojājumu sekām. Tādēļ ļoti svarīga ir sabiedrības informēšana un izglītošana par ieaugušo nagu profilaksi un ārstēšanu, lai pacients savlaicīgi saņemtu speciālista palīdzību.

        Agrāk pacienti pēc palīdzības vērsās pie ķirurga, diemžēl operatīva iejaukšanās 71% gadījumu rada recidīvus vēl vairāk padziļinot nagu deformāciju. Pēc ķirurģiskas iejaukšanās audu dzīšana un atjaunošanās notiek ļoti lēni, pacienti izcieš pēcoperācijas sāpes, turklāt saglabājas augsta recidīva iespēja. Pat tik radikāla metode, kā naga saknes izņemšana, 21% gadījumos veido recidīvu, dzīšanas process var ilgt līdz astoņām nedēļām. Pacienti cieš ne tikai no sāpēm, bet gūst arī psiholoģisku traumu. Attīstoties medicīnai ir izveidojusies jauna medicīnas specialitāte - podoloģija. Podologs veiksmīgi risina ieaugušo nagu problēmas, pielietojot dažādas terapijas metodes.  

       SIMPTOMI
   
   Agrīnie simptomi pie ieauguša naga ir apsārtums, pietūkums, sāpes, asiņošana. Ilgstoši iekaisuša naga gadījumā, vēlākajās stadijās pievienojas strutojošs process ar hipergranulāciju. Pastiprinās sāpes pirkstā gar naga malu, valnītis kļūst sārts, pietūkst un apsedz attiecīgo naga malu. Naga sānu mala ieliecas uz iekšu un iespiežas mīkstajos audos, kur veidojas iekaisuma granulācijas. Piespiež naga valnīti no apakšas izspiežas strutas.

    Gala rezultātā ieaudzis nags noved pie ievērojama funkciju ierobežojuma, jo ir sarežģīti pielāgot pietūkušam pirkstam atbilstošus apavus, veselā kāja tiek vairāk noslogota vai ieņem nepareizu stāvokli. Tādējādi, ieaudzis nags var izraisīt visas klasiskās iekaisuma pazīmes   

     CĒLOŅI UN PROFILAKSE 

   Ieaudzis nags veidojās vairāku faktoru ietekmē, gan ārēju, gan iekšēju. Dr. Norberts Šolcs atzīmē vairākus onikriptozes etioloģiskos faktorus - gan ģenētiskos, gan iekšējos un ārējas iedarbības faktorus. Profilakses pasākumi sevī ietver ieaugušu nagu rašanās iemeslu novēršanu.

      Nepareiza naga apstrāde un stūrīšu izgriešana ir viens no ieaugušo nagu rašanās iemesliem. Bieži vien jau kopš bērnības tiek nepareizi nogriezti nagi. Nagus nogriež ļoti īsus vai izgriež nagu stūrīšus. Tā rezultātā nags aug nepareizi un sāk ieaugt apkārtējos audos. Tādēļ viens no galvenajiem ieaugušo nagu profilakses pasākumiem ir pareiza pēdu nagu apstrāde.

      Ļoti svarīgi savlaicīgi veikt pēdu aprūpi, vismaz reizi mēnesī.

    Nepiemērotu apavu izvēle un nagu trauma bieži vien ir par cēloni ieaugušiem nagiem. Apavi ar spiciem purngaliem un pārāk augsti papēži rada spiedienu uz pirkstiem no sāniem. Apavos ar vaļēju papēdi pie katra soļa pirksti tiek iespiesti zolē. Apavi uz platformas, pārāk lēzeni apavi, tādi, kā kedas, baleta čībiņas, sporta apavi veicina nagu ieaugšanu. Mazāka izmēra apavos pirksti tiek saspiesti, bet lielāka izmēra apavos - pēdas pirksti nav fiksēti un traumējās viens pret otru. Pareiza apavu izvēle ir ļoti svarīgs profilakses pasākums pie ieaugušiem nagiem.

     Lai izvairītos no ieaugušo nagu sekām, ko var izraisīt sēnīšinfekcija, pēdu hiperhidroze ir jāārstē saslimšanas un jāievēro elementāras personīgās higiēnas prasības gan mājās, gan uzturoties koplietošanas telpās. Vismaz vienu reizi dienā mainīt apavus, zeķes. Zeķes izvēlēties tādas, lai kājas uzturētu sausas. Dienas beigās izvēdināt, izžāvēt apavus. Pie pēdu hiperhidroze, ieteicams lietot speciālus, apaviem un kājām domātus dezodorantus, pūderus.  

       Onikriptoze var veidoties pie tādām blakus saslimšanām, kā artrīts, asinsrites traucējumiem. Pārsvarā tās ir kāju vēnu saslimšanas, kuras saistītas ar kāju, pēdu un pirkstu pietūkumu. Kā arī pie vielmaiņu traucējumiem, kuri saistīti ar medikamentu lietošanu (doksiklīns, tetraciklīns). Ģenētiskā predispozīcija, iedzimta nagu un valnīšu forma, ir viena no ieaugušo nagu cēloņiem. Ērti, dažādām slodzēm un apstākļiem piemēroti apavi ir ieaugušu nagu veidošanās profilakses pamati.

     Tādas pēdu deformācijas, kā pēdas šķērsvelves deformācija (šķērsvelves plakanā pēda), kas rada spiedienu uz pirkstiem no sāniem, Pes valgus, Hallux valgus, Digitus superductus var būt par ieaugušo nagu cēloni. Kā arī pārmērīgs kāda pirksta garums, nagu augšanas traucējumi, adipozitāte. Pie pirkstu un pēdu deformācijas, ieteicams apavos ievietot gatavās mīkstās ortrozes, puszoles, zoles vai ortopēda gatavotas individuālās zolītes. Pie smagām pēdu deformācijām obligāti jālieto speciālie ortopēdiskie apavi, kas var novērst vienu no ieaugušo nagu rašanas cēloņiem.

     Viens no svarīgiem ieaugušu nagu profilakses pasākumiem ir nagu korekcija pielietojot ortoniksiju. 
Komentāri (0)  |  2011-11-01 23:24  |  Skatīts: 13227x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ