Podologs

 Latviski По русский

Pēdu higiēna


      Kājas jāmazgā katru vakaru siltā ūdenī. Ja netīrumu likvidēšanai nepieciešams silts ūdens, nobeigumā tomēr jābūt aukstai peldei. Ieteicamas lietot šķidrās ziepes, bet mazgājot kājas bļodā -  ūdenim var pievienot dezinficējošus līdzekļus.
 
     Kājas rūpīgi jānoslauka, īpašu vērību veltot pirkstu starpām (mitra āda ir labvēlīga vide sēnīšu slimību attīstībai). Katru dienu jāmazgā arī zeķes. Siltā laikā ieteicams staigāt bez zeķēm, valkāt sandales, kas ļauj gaisam brīvi piekļūt pirkstiem. Ja kāju āda ir vesela, to ieziež ar krēmu reizi nedēļā. Ja āda ir pārāk sausa, sāk sprēgāt un zvīņoties, nepieciešams to ieziest krēmu pēc katras mazgāšanas. Kopšanas līdzekļi ādā jāiemasē.

     Sēnītes var ilgstoši dzīvot uz cilvēka ādas, neradot nekādus iekaisumus. Slimība rodas tad, kad samazinās ādas pretestības spējas un sēnītei rodas labvēlīgi apstākļi. Visbiežāk iekaisums sākas uz pēdām. Pirkstu starpā āda sāk lobīties, kļūst bālgana, it kā izsutusi. Reizēm jūt niezi. Ar laiku rodas sasprēgājumi, nereti pievienojas arī strutaino mikrobu infekcija, rodas akūts iekaisums: āda apsarkst, pietūkst. Slimība var izpausties arī citādi: āda uz pēdām kļūst cieta, raupja, pārklājas ar zvīņām, ādā sabiezinās raga slānis. Āda zaudē elastību un sasprēgā. Ar laiku sēnīte nokļūst arī kāju pirkstu nagos. Nagu bojājumi sākas no nagu brīvās vai sānu malas. Uz nagiem parādās dzeltenas krāsas plankumi un svītras, kas lēni izplatās pa visu naga plāksnīti. Zem naga sakrājas irdena, dzeltenīga raga masa. Nags kļūst biezs, grūti apgriežams, lūst un drūp, reizēm pilnīgi atslāņojas no naga pamata gultnes. Pēdu sēnīšu izplatību veicina tas, ka no slimo cilvēku ādas ik dienas atdalās ļoti daudz ādas zvīņu (apmēram 200 grami), kas satur sēnīšu micēliju. Sēnītes ir ļoti izturīgas pret ārējās vides ietekmi. Pēdu sēnīšu slimību ārstēšana prasa lielu pacietību. Lai izsargātos no ādas un nagu sēnītēm, būtiski ir novērst sēnīšu attīstībai labvēlīgus apstākļus un slimības recidīvus. Svarīgākais ir novērst kāju pastiprinātu svīšanu. 
Komentāri (0)  |  2011-11-02 01:35  |  Skatīts: 2640x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ